Cizrna, cicer, římský hrách – znáte jednu z nejoblíbenějších surovin Orientu?

Máte rádi luštěniny, hledáte vhodnou náhradu za maso, nebo si prostě chcete zkusit připravit domácí hummus? Pak se cizrně v kuchyni nevyhnete, nemusíte se ale bát. Cizrna díky její snadné přípravě a vysokému obsahu bílkovin patří mezi nejoblíbenější suroviny orientální kuchyně.

cizrna-2-webCizrna je známá pod názvem římský hrách. Pochází původem ze střední Asie a Indie, dnes už je však pěstována po celém světě. Jedná se o zdravou luštěninu podobnou například hrachu. Má žlutou až žlutohnědou barvu a hrbolatý tvar s mírně oříškovou příchutí. Bývá využívána jako dietní surovina, jelikož obsahuje vysoký obsah vlákniny a bílkovin, naproti tomu neobsahuje žádný cholesterol.

Nejčastěji se s cizrnou můžeme setkat při přípravě orientálních jídel. Jde například o oblíbený hummus (homos), což je kaše z mixu rozemleté cizrny, tahini a koření. Jak so tento pokrm připravit a z jakých surovin, si můžete přečíst v receptu.

Jak se cizrna připravuje?

Při přípravě pokrmů z cizrny ji doporučujeme stejně jako ostatní luštěniny předem namočit pro její rychlejší uvaření a snížení obsahu nadýmavých látek. Pokud si chcete ušetřit čas, lze si jednoduše zakoupit konzervovanou cizrnu v mírně slaném nálevu.

Kromě zmiňovaného hummusu se dá cizrna použit také jako příloha, k přípravě pomazánek, do salátů nebo na dozdobení pokrmů.

 cizrna-3-web

 

 

Rostlinný zdroj bílkovin i vitaminů

Cizrna je velmi kvalitní surovina s vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a sacharidů. Má i významné zastoupení vitamínů a minerálních látek. Cizrna je totiž bohatým zdrojem např. vápníku, manganu, železa, fosforu, vitaminu E, vitamínu B9 (kyseliny listové), vitamínu B15 (kyseliny pangamové) – účinného antioxidantu, který pomáhá předcházet procesu stárnutí a zvyšuje také odolnost vůči stresu.

Jako ostatní luštěniny obsahuje tzv. antinutriční látky, které nepříznivě ovlivňují stravitelnost. Lze je ale eliminovat právě namáčením před zpracováním případně tepelným zpracováním.

 

Vybrali jsme pro vás