Oblíbená příloha severní Afriky – vyzkoušeli už jste kuskus?

Kuskus nebo couscous pochází původem ze severní Afriky. Nejčastěji se udává Maroko, s jehož kuchyní je blízce spjatý a kde se už dlouhou dobu využívá jako základní surovina. Dnes je již však hojně využívaný po celém světě při přípravě různých chutných pokrmů. Jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z ječmene, pšenice či prosa. Při přípravě se samotný kuskus nevaří, ale zalévá vroucí vodou nebo přímo vařícím pokrmem.

 

web_couscous

 

Jednoduchá příprava

Jak již bylo řečeno výše, výhoda kuskusu při zpracování spočívá v tom, že ho můžete jen jednoduše zalít vroucí vodou nebo přímo pokrmem a po pár minutách je připraven k dalšímu zpracování či rovnou podávání. Lze ho používat na saláty, jako přílohu k hlavnímu jídlu nebo i jako hlavní chod ve slané formě v kombinaci s různou zeleninou (rajče, paprika, mrkev, cibule, cuketa…) nebo masem a mořskými plody, popřípadě jako recept na sladko například s mlékem, rozinkami, ořechy, medem a skořicí.

 

Je kuskus zdravý? 

Kuskus je bohatý na živiny a tvoří tak neodmyslitelnou součást zdravého jídelníčku. Obsahuje vitamíny (B, E a K), minerály (železo, hořčík, vápník, sodík, měď, zinek atd.) a rovněž omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které naše tělo neumí přirozeně vytvářet, jsou však nezbytné pro zdravý vývoj kostí, svalů a podporu imunitního systému.

Pokud si můžete vybrat, preferujte vždy kuskus celozrnný. Obsahuje totiž vyšší množství vlákniny a příznivě tak ovlivňuje činnost trávící soustavy, urychluje metabolismus a normalizuje hladinu cukru v krvi. I proto je velmi oblíbenou surovinou při dietách. Obecně kuskus obsahuje sice větší množství sacharidů, ale i v menším množství dokáže dobře zasytit a je vhodnou potravinou také před fyzickým výkonem.

 

Vybrali jsme pro vás


Kód: 1013

Kód: 2026

Kód: 4012
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení